Tvarohový koláč s ovocím

Jednoduchý a pomerne rýchly a ľahko dostupný koláč. Kamarátka mi písala, že mám skúsiť na niečo použiť celozrnnú múku s „plevami“. Táto múka je ťažšia ako klasická špaldová a určite sa s ňou pracuje inak ako s bielu múkou. V mojom projekte „Varíme u vás doma“ sa pomerne často stretávam so žiadosťou o ukážku práve koláčov a zdravšieho cesta s celozrnných a ťažších múk. Je mi jasné, že ak chce niekto prejsť z klasiky na zdravšiu cestu, rád by varil rovnako dobre a chutne ako pred tým.

Na koláčik budete potrebovať bobuľové ovocie. I keď nie je sezóna, u nás bola v lete pomerne štedrá a tak sme si pár kíl trpko sladkých ríbezlí a lesno- záhradného ovocia zamrazili. Bobuľové ovocie je však cenovo dostupné aj mraziacich boxoch v bežných potravinách. Keďže je veľa značiek, asi treba otestovať tú „svoju“. Mne sa občas stalo, že sa práve v najdrahšie a luxusne tváriacich balíčkoch nachádzalo najviac odpadových plodov, hlavne čo sa týka jahôd a malín. Ak môžem poradiť, nechajte si zmrazené ovocie vždy opláchnuté vodou odmraziť aby ste videli kvalitu a až potom použite. Aby vás už na hotovom neprekvapila iná chuť ako tá kyslá…

Ingrediencie:

250g tvarohu, 4 žĺtka, 4 bielka, 8 PL na prášok zomletého trstinového cukru alebo stévie (ak použijete stéviu na pečenie, stačia 2PL. Ďalej potrebujeme 8 PL celozrnnej polohrubej múky ( s plevami), vanilkový lusk, 6 PL vlažnej vody, 4 PL oleja, štipku soli a ½ sáčku bezfosfátového prášku do pečiva. A asi za dve hrste bobuľového ovocia –jahody, černice, ríbezle, maliny, čučoriedky, moruše.
Tento koláč ide spraviť aj s ovsenou múkou. Iné som zatiaľ neskúšala.

Postup:

V mise rozmiešame žĺtka s cukrom a tvarohom a vanilkou. Do múky zamiešame prášok do pečiva a štipku soli. Zmes primiešame do tvarohovo- žĺtkového základu a pridáme olej a vodu. Necháme chvíľku postáť a medzitým si vymixujeme z bielkov a štipky soli tuhý sneh. Ten vmiešame do cesta a zmes nalejeme do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy. Použila som tú menšiu. Na vrch poukladáme ovocie a dáme piecť do rúry vyhriatej na 180 C° na 20 minút a potom teplotu stiahneme na 150 C° a dopečieme tak, aby sa nám cesto netriaslo a testovacia slamka bola suchá. Môjmu koláču to trvalo na150 C° ešte 15 minút. Koláčik je výborný na druhý deň, alebo o pár hodín poriadne vychladnutý. Môžete poliať slivkovým sirupom alebo ešte studený dozdobiť penou z čerstvého ovocia alebo malinami s mätovými lístkami. Tento koláč nie je sladkým koláčom. Je však chutný a majú ho radi aj deti náročnejšie na sladšie chute.