Šampiňóny plnené pastou z bryndze a medvedieho cesnaku.

Šampiňóny zapečené s medvedím cesnakom Autorka: Henrieta Peškovičová

 

Toto je tak ľahké, rýchle a dobre kombinovateľné jedlo, že si ho isto niekedy skúsite. Väčšie šampiňóny, alebo hríby portobello majú v každom obchode s potravinami. Keď si kúpite debničku zo substrátom, dopestujete si ich doma aj sami. Mne najskôr vyšli také „mini-piďi“ a tak som ich už nešpehovala a odišla na 4 dni na dovolenku do Barcelony. Po návrate ma čakali doslova lopty ako ruka. Asi potrebovali odo mňa kľud J.

Teraz je sezóna medvedieho cesnaku, tak z neho vymýšľame doma jedlá každý deň. O chvíľu bude zakvitnutý, niekde už aj je, takže listy budú horkejšie a ak ho budeme chcieť , bude potrebné vycestovať severnejšie. Listy medvedieho cesnaku sú výživovo asi nenahraditeľné, lebo v tak malom lístočku je veľmi veľa probiotických, ale i vitamínových zložiek a hlavne – chlorofylu. Mimo sezóny ho nahraďte pestom, ak ste stihli spraviť, alebo špenátom s cesnakom.

 

Ingrediencie 6 šampiňónov s priemerom cca 5-6cm, podľa toho aké zoženiete si na každý napočítajte 2 PL bryndze, 1PL nasekanej vňate medvedieho cesnaku (surovej), pažítku, 1 ČL gréckeho jogurtu, kokosový tuk, lupienkovú morskú soľ (maldon), a plech na muffiny

Postup:
Huby očistíte od stonky a ak sú naozaj čerstvé, nešúpte ich od šupky. Vymažte kokosovým tukom muffinovú formu a huby do nej poukladajte dole hlavou. V mise zmiešajte dokopy bryndzu s jogurtom, pažítku a medvedí cesnak posekaný nadrobno (ak chcete, dajte si pesto). Pozor zmes už nesoľte, aspoň mne je bryndza dosť slaná. Do bryndze si môžete pridať kurkumu, alebo červenú mletú papriku a jedlo bude zas farebnejšie. Pečte na 200 C° cca 15minút, možno aj menej. Podávajte ešte horúce na šaláte z dvojfarebnej cukety – žltú som nakrájala na papardelle (2cm), zelenú na julienne (5mm) rezance, preliala zálievkou z medu a slivkového vína (použite pokojne aj citrón, alebo biely balzamikový ocot),použila maldon soľ aby pekne chrumkala, a nakoniec dozdobila nasekanými hrachovými klíčkami. Nič nezostalo na tanieri J. Mali sme perfektné  veľkonočné predjedlo.