Repka olejná. Okrasa jarných polí a pochúťka na stole.

Autorka: Henrieta Peškovičová

Pestovanie repky olejnej je na Slovensku tradíciou. Je to rastlina, ktorá sa vysádza na jar, alebo ako ozimina. V našej lokalite sa najčastejšie pestuje tá druhá odroda, vďaka čomu máme už v apríli prekrásne rozkvitnuté polia žltou farbou.

Na internete som sa dočítala, že repka aby prezimovala musí mať dobré „desiatkové vlastnosti“ , ako som si ich nazvala. Životaschopná rastlinka má mať priemer koreňa 10mm, jeho optimálna dĺžka je 10 cm a zo zeme by malo vykúkať 10 lístkov J. Repka sa pestuje pre semená, ktoré dozrievajú v strukoch ako hrášky. Samozrejme v oveľa menších. Semienka majú čiernu farbu a ich lisovaním sa vyrába jeden z najhodnotnejších olejov na svete. Repkový olej lisovaný za studena je vhodný aj pre tehotné ženy a používam ho do prvých príkrmov pre našu dcérku od jej 6. mesiaca.

A hneď tu máme aj niekoľko tvrdení o vzácnosti tejto plodiny: Repkový olej obsahuje[1]:

56-68% kyseliny olejovej

18-22% kyseliny linolovej (Omega-6)

10-13% kyseliny alfa-linolénovej (Omega-3)

4-6% nasýtených mastných kyselín (palmitovej a steárovej)

0-2% kyseliny erukovej (v odrodách šľachtených v minulosti táto kyselina tvorila polovicu z celkového          obsahu mastných kyselín). – Repkový olej sa vyrába lisovaním alebo dvojstupňovo, a to lisovaním a extrakciou – získaný surový olej musí prejsť očistením alebo rafináciou. Olej pochádzajúci z lisovania je možné rafinovať v miernejších podmienkach[2]. Rafinácia repkového oleja zahŕňa technologické procesy, zamerané na odstránenie alebo maximálne zníženie koncentrácie látok, ktoré sú z hľadiska zdravia a kvality nepriaznivé. V dôsledku rafinácie je repkový olej zbavený škodlivých látok, napr. olova, arzénu, kadmia, ortuti a ďalších chemických nečistôt ako napr. benzo(a)pyrénu[3]. Repkový olej má vysoký obsah betakaroténu a provitamínu A[4]

 

 

KUS-KUS s chrumkavou zelenou špargľou.

V recepte, ktorý som pripravila som použila aj „ nativ“ repkový olej, teda nerafinovaný aj rafinovaný olej. „Nativ“ sa na teplú kuchyňu nepoužíva, nemá vlastnosti, ktoré by zodpovedali bezpečnosti pri zahrievaní a následnej konzumácii. Môžete ho samozrejme vmiešať či vmixovať do teplého aj horúceho jedla, no nemalo by sa na ňom vyprážať ani variť.

Kus- kus so sezónnou špargľou a mrkvou, je naším obľúbeným jedlom. Je rýchle, hotové do 20minút a chutí aj deťom. Toto jedlo je úplne parádne ako hlavné jedlo, príloha, alebo obed v prenoske do práce. Výborne sa hodí aj k hustým omáčkam a grilovanej zelenine. Pre celiatikov je dostať kúpiť  kus- kus aj bez lepku z ryže. Ten mne osobne nechutil, ale kupujeme celozrnný. Aj keď obsahuje lepok, chutí výborne po orieškoch. V zdravej strave je dôležitá pestrosť a u nás doma aj farebnosť.

 

Ingrediencie: na osobu používam pre hlavné jedlo 150g kus-kusu. , 2 l vývaru zo zeleniny, alebo prevarenú horúcu vodu, soľ, bylinky podľa chuti, 4 strúčiky cesnaku, 2 šalotky, 5 zelených šparglí, 2 mrkvy, červenú papriku – kápiu, koriandrovú vňať, a podľa chuti si pridajte cuketu, patizón či inú zeleninu. A samozrejme budete potrebovať cca deci repkového rafinovaného oleja a asi 4PL nativ repkového oleja.

Postup Urobiť dobrý a chutný kus-kus je trošku umenie. Drobné zrniečka sa zalievajú horúcou vodou, alebo sa paria na veľkých sitách. Raz som videla vynikajúci film – aj sa volal „kuskus“, pozrite si, nie je len o jedle. Ťažko sa odhadne aj koľko vody naliať, skúsite prvý krát pripraviť s väčšou zásobou a na druhýkrát budete vedieť čo a ako. Zalejte v miske, premiešajte, nechajte postáť dve minúty a ochutnajte či zmäkol. Ak je stále veľmi tvrdý, zalejte znova  a premiešajte. Prikryte pokrievkou aby sa sparil. Kus-kus treba miešať častejšie, aby sa zrniečka presýpali, a nevznikla zlepená kaša. Malé hrudky sú u nás vítané, no musia byť mäkké a nie ako cesto, ale chutiť. V poslednej fáze kus-kus mierne osoľte a pridajte bylinky nadrobno nasekaná. Fantastickou prísadou je nasekaný kôpor. Mňam. Potom si na panvici pripravte cibuľový základ zo šalotky s pridaným cesnakom. Keď je cibuľa do mäkka pripravená, zmiernite oheň a pridajte nasekanú mrkvu na kolieska, kápiu a podľa želania aj ostatnú tvrdšiu zeleninu. Ak pridávate špargľu alebo cuketu, vhoďte ich až celkom na záver. Premiešajte a stiahnite z ohňa. Tieto druhy krehkých zelenín majú byť iba prehriate, nie uvarené. Takto pripravenú zeleninovú zmes vmiešajte do kus-kusu. Hneď podávajte, vrch ešte môžete posypať nasekanými bylinkami a koriandrovou vňaťou. Vrch prelejte nativ repkovým olejom, nebojte sa ho, dodá kus-kusu výbornú chuť a mäkkosť.