Quiche z domácich hríbov

Autorka: Henrieta Kundrátová

 

Tento slaný koláč je výborným darčekom na párty, rodinnú oslavu či ako alternatíva k sladkej torte.

Má nekonečné možnosti kombinácií ingrediencií, tvorbu cesta. Quiche s masliakmi som robila v sezóne chutných hríbikov, ktoré sa nám po dvoch rokoch znova urodili v záhradke. Cesto lístkové a krehké som mala kúpené z obchodu.

 

Ak by som využila cibuľu v surovom stave, a zapiekla ju so smotanovo- vajíčkovou zmesou, cibuľa by možno taká – pečením vydusená moc nechutila. Zo skúseností viem, že táto super ingrediencia je lepšia, ak sa pripraví zvlášť. Tak som ju nakrájala na kolieska a osmahla na olivovom oleji a pridala masliaky nakrájané na tenučké plátky. Trošku masla a bieleho vína Devín dodalo aj cibuľke plnú a lahodnú chuť. Pristalo im miesto navrchu koláča, kde zlatistou úpravou ozdobili koláč do jesennej nálady. Pokojne by ste si mohli pred pečením ešte pridať natrhaný špenát, či kúsky kelu. Cesto si môžete spraviť aj sami doma, múka, soľ, trošku vody a vajíčko, štipka vínneho kameňa alebo lyžica kvásku. A olej či maslo.

 

Ingrediencie

1lístkové cesto, 2 menšie zemiaky typu C, 400 ml šľahačkovej smotany, 150g ementálu údeného, 2 cibule, za hrsť hríbikov, 1 dcl bieleho vína Devín, 3 vajíčka, 2 PL nasekanej vňate petržlenu, štipka muškátového orieška, soľ, biele korenie, koksový tuk na vymazanie formy

 

Postup

Formu na quiche si vyberám s vytláčacím dnom. Neverila som na nepriľnavé, vždy každú vytriem kokosovým tukom, s ním sa mi nikdy neprilepil koláč ani torta. Teraz som k Medzinárodnému dňu chleba dostala plech na pečenie od KitchenAidu, tak som skúsila bez vytretia piecť a naozaj sa mi chlebík pekne vyklopil. Cesto som rozvaľkala na pomúčenej doske na cca 4mm. Vtesnala do formy, orezala kraje zarovno formy a popichala dno vidličkou. Na panvici som osmahla cibuľu do zlatista s troškou oleja. K nej som pridala huby, deci kvalitného vína, trošku soli a korenie.

Dva zemiaky som očistila a pokrájala na tenučké kolieska. Poukladala na dno formy.  V mise rozšľahala smotanu s vajíčkami, pridala nastrúhaný syr a nasekanú vňať, štipku muškátového orieška. Mala by vzniknúť hustá zmes, ktorú nalejete na zemiaky. Na vrch všetkého dobrého som rozhodila cibuľu a huby. Víno sa s maslom vypieklo, zostali navrchu smotany.  Piekla som na 170 C° cca 30 minút, kým smotana zhustla a prestala sa hýbať. Vrch som ešte posypala nastrúhaným syrom a piekla 10 minút na 200C°.

 

TIP: Quiche podávajte na teplom tanieri, poliaty horúcim posoleným maslom. Ak ho jete teplý, nedávajte ho na spoločný tanier s lístkovým šalátom, ten pri ňom rýchlo povädne.