Prvé jarné smoothie zo „žihľavy“.

Žihľava je ľudový názov pre Pŕhľavu dvojdomú (lat. Urtica dioica). Bylina, ktorá je úžasná nielen svojim obranným pŕhlivým mechanizmom, ale hlavne svojou liečivou silou. Kamarát, fytoterapeut Lukáš nám na kurze vysvetli, že ak niekde uvidíme rásť enormné množstvo gigantickej pŕhľavy, nemáme ju zbierať. Bude tam vysoká pravdepodobnosť toxicity pôdy. Zo „žihľavy“ zbierame najčastejšie vňať, výborným C vitamínom sú semienka visiace v trsoch (neviem to vhodnejšie popísať), ktoré si uchovávam na zimu do kaše a na jogurty, zbiera sa aj koreň. V našej mini bio záhradke nám žihľava rastie celý rok, v januári ju vždy ostrihám zo suchých stoniek a koncom februára mixujem do smoothie, varím čaj na jarný pečeňový detox alebo pridám do risotta. Ponúkam vám jednoduché spracovanie vo forme smoothie, nepite ho však studené, ale izbovej teploty.

 

Netreba sa báť pŕhlivých lístkov v smoothie, mixér ich rozmixuje. Do smoothie nepoužívam staršie a veľké žihľavové listy, len vršky, alebo mladučkú žihľavu. Bez stoniek, tie využívam do čaju alebo na záparu na oplachovanie vlasov. Použité rastliny dávam do kompostu. Čo u nás narastie, nikdy nevyhadzujem do koša…vždy vraciam späť do zeme, odkiaľ nám boli darované.

Ingrediencie:
za hrsť čerstvých žihľavových lístkov, banán, jablko, konopné semienka (lúpané),použiť na riedenie môžete vychladený čaj z ružových lupienkov, vodu, alebo zvyšok domácej šťavy. Pridať môžete práškovú chlorellu,alebo zelený jačmeň a čajovú lyžicu makového oleja.

Postup:
Dajte na dno mixéra najskôr mäkké ingrediencie. Potom zvyšok a vymixujte do hladkého krému.