Posúch z pesta medvedieho cesnaku

Posúch z medvedieho cesnaku.

Autorka. Henrieta Kundrátová

Posúch, alebo nízky chlieb ako sme volali takéto pečenie ako deti. Talian by to možno nazval focaccia. Na mene nezáleží, lebo toto jedlo je výborné a veľmi rýchlo pripravené. Pre tých, ktorí sa stále bojíte chutí špaldovej múky, táto je jemná a biela 😊 Nie je celozrnná. Posúšik nie je nakysnutý z kvásku, čo by som rada, ale nemám kvások. Naposledy, keď som šla na kurz kváskovania, preskočila som v behu plot a tak som si narazila ruku, že ešte teraz po mesiaci neviem poriadne zápästie otočiť 😊.

V Horskom parku bol cesnačik už dosť veľký, s 18m dcérkou sme natrhali kytičku a doma som vymixovala hrubé pesto (medvedí cesnak, olivový olej, slnečnicové jadierka, soľ, mixovala som nie do hladka 😊. Táto úžasná zelená rastlina pôsobí antisepticky, napráva pokazenú črevnú flóru a má vysoký obsah chlorofylu, vitamínu C  a železa. A nielen to. Cesnakové listy sú výborné surové, do smoothie, do polievok, na varenie, na pestá, alebo na takéto zapečenie do posúchov či slaných koláčov.

Ingrediencie

4 PL pesta medvedieho cesnaku, 200g hladkej špaldovej múky, 100g polohrubej špaldovej múky, 8g vínneho kameňa, 1 ČL soli, mini mozzarellky, alebo iný syr, za hrsť jadierok, semienok…olivový olej, voda

 

Postup Do misy preosejeme múku, vmiešame soľ a vínny kameň (prášok do pečiva bez fosfátov), a pridáme trochu oleja a vody. Vypracujeme jemné cesto, ja som ho mala úplne mäkučké ako vata a necháme vykysnúť asi pol hodiny. Potom ho predelíme na dve časti, alebo prstami roztlačíme po múkou posypanej doske. Natrieme pestom z medvedieho cesnaku, pridáme mozarellu alebo syr a prekryjeme druhým cestom. Ja som zmes pritlačila prstami a ešte akoby zľahka premiesila tak, aby syr bol v strede, inak by vytiekol z cesta alebo by sa pripálil na plechu. Položte na plech (vytretý kokosovým tukom, alebo použite papier na pečenie) Môžete nechať vykysnúť v teple cca 20 minút. Potom som na stred spravila srdiečko z pesta a posypala slnečnicovými semienkami. Posúch som piekla na 220 C° asi 20 minút.  Najlepší je taký teplučký s rukolovým šalátom, pohárom chianti, alebo proseccom. Mne vychladol, lebo moje najmenšie dieťa si ma pýtalo a tak som ho už len studený odfotila pre vás 😊.