Pohánková kaša so sušeným topinaburom

Autorka: Henrieta Peškovičová

Cez materskú „dovolenku“ starostlivo volím čo zjem. Aby som cez jedlo do seba odstala živiny, ktoré cez svoje telo odovzdávam môjmu bábätku, vyberám si najviac sezónne a čerstvé ingrediencie. No ako doplnok máme vždy v „šuflíku“ plodiny, ktoré viem spracovať po celý rok a k nim patrí ako pohánka, tak i topinambur pre svoje široké pozitívne účinky.
Pohánkové zrnká som navarila aj pre svoju 9 mesačnú dcérku. Pohánku ľúbi. Často jedávame podobné jedlá. Ona ich má bez soli a korenín, ja si ich dochutím. Pohánku mala s uvarenou tekvicou a rozmixovanú, na olovrant zas s marhuľami. Medzitým som uvarila marhuľový džem a zvyšok z hrnca som domiešala do mojej uvarenej pohánky. Dochutila som orechmi a kokosovým cukrom a strúhaným, sušeným topinamburom. Vznikla parádna pochúťka.
Topinambur je obyčajná burina, podobná slnečnici zhora, kým jeho koreň – hľuza je podobný zemiaku. Tiež pochádza z Ameriky. Dá sa konzumovať aj so šupkou, surový, ako i uvarený. Z kvetov sa vyrába skvelý čaj a sirup.. Táto burina však obsahuje neoceniteľné látky, ktoré podporujú imunitu a pomáhajú brániť telo pred vznikom rakovinových buniek.
Podľa stránky sunroot.eu táto rastlina funguje ako:
– prírodný antioxidant
– zvyšuje imunitu a vitalitu organizmu
– dodáva telu energiu
– detoxikuje organizmus
– zlepšuje metabolizmus
– napomáha tráveniu
– účinné prebiotikum
– neobsahuje lepok
– nízky glykemický index
– vhodný pre diabetikov

Ingrediencie
200g uvarenej pohánky (varíme len so štipôčkou soli), 3 PL marhuľového džemu (alebo rozmixovaných marhúľ, 1 hrsť mixu orechov, 1 ČL kokosového cukru, hrsť sušeného topinabura
TIP: Uvarenú pohánku môžete po schladení uchovať v chladničke aj dva dni. Nemixujte ju preto všetku, ale len toľko, koľko naraz zjete.
Postup
Do ešte teplej pohánky vmiešajte marhuľový džem (alebo aj iný, alebo mix prehriateho ovocia so škoricou). Takto toto jedlo prehreje organizmus po kojení, alebo aj pri chladnejšom počasí. Vmiešajte kokosový cukor (ak máte sladší džem alebo pyré, kokosový cukor môžete vynechať. Posekané orechy a kúsky sušeného topinabura budú chrumkavým doplnkom tohoto jednoduchého, no výborného jedla. Dobrú chuť!