KVÁSOK je krásna kniha o láske k pečeniu.

Lenke Mančíkovej vyšla jej prvá kniha Kvások. Myslím, že príjemne zrkadlí jej prístup ku kváskovému trendu, nepotláča tradíciu a nie je prvoplánová. Lenka je naozaj chlebom a zdravému pečeniu oddaná srdcom aj dušou. Je to cítiť z každej fotografie. Vďaka nej som prvý krát ochutnala chlieb s čedarom a čili a stretla sa s teffovou múkou. Ja sama kváskujem, ale more skúseností a vychytávok predčil kurz u Lenky, kde mi ukázala prípravu bezlepkového chlebíka. Chleba. Pukavá a nezameniteľná vôňa. Stojí za to , urobiť si ho doma?

Mne domáce pečenie stojí za tú námahu. Vôňa, ktorá naplní celý dom. Je to domov. Pre mňa to je snáď tá nekrajšia vôňa na svete, hneď po vôni bábätkovej. 🙂

Kedy si upiekla svoj vôbec prvý chlieb a kedy bol prvý kváskový? Ani si už nepamätám, bol určite so zemiakom vareným a bolo to dávno. S kváskom som sa začala hrať okolo roku 2012. Možno to teraz vyznelo zľahčujúco, ale naozaj kvásku treba porozumieť.

Kvások je živý. Pekná metafora na knihu, no naozaj kvások je živý. Haha..No áno, dýcha, pije, papá múku. Žije, alebo môže zahynúť. Treba sa oň starať. Dobrý kvások vydrží aj desaťročia. Je to silná pomoc. A zdravá. Veď s ním piekli aj naši predkovia. Len voda  a múka a máš -môžeš mať doma malý zázrak.:)

Teda v knihe je 5 rokov skúseností. Čo najradšej pečieš? Milujem sladké, tak pečiem najradšej sladké. Zdravšie sladké, rôzne alternatívy. A rovnako rada pečiem chlieb. Pečivo a rôzne iné veci už nepečiem tak rada. Pre mňa bochník chleba je najviac. Ani žemle či bagetky ma tak neberú.

Koľko chlebíkov upečieš za týždeň? Pečiem totiž takmer každý deň, aj keď polkilové chleby často, ale zvyknú byť aj dva, tri, čiže za týždeň to môže byť aj okolo 10 chlebov. Záleží aj od kurzov, na ne pečiem, aby sme tam mohli ochutnať alebo na rôzne prednášky a pod.

Dajú sa u teba objednať hotové chleby? Pečiem aj pre svojich známych z okolia občas. Ale normálne nie, nakoľko nemám výrobňu.

Veľmi ľúbim tvoj cheddar chlieb, kamarátka zas makový, plánuješ vlastnú pekáreň? Nikdy nehovor nikdy, ale zatiaľ to určite nehrozí. Lebo mám rešpekt pred takýmto podnikaním. Je to veľmi ťažký chlebíček, A kým otvoríte, tak to množstvo noriem, čo treba spĺňať, naozaj sa skláňam pred každým, kto niečo také otvorí. A ešte aj dokáže vydržať.

Idú Vianoce, bude chlieb darom pre niekoho z blízkych? Rada dávam chlieb ľuďom okolo mňa, teda najmä tým, o ktorých viem, že to ocenia. A teda hlavne tým, čo si sami doma chlieb neupečú.

Niekoho treba k pečeniu poriadne motivovať. Ak si už kúpi knihu od Teba a podarí sa mu založiť kvások, môže rovno piecť..Ak sa nepodarí, pošleš však? 😊 Koľko kváskov si už rozdala? To sa už ani nedá spočítať, lebo si nevediem presnú evidenciu rozdaných kváskov. Za to obdobie kurzov, kde aj každému účastníkovi kvások dám, ich môže byť už určite viac ako 1000 porcíí. Každú chvíľu mi totiž aj niekto píše či volá o kvások, buď posielam poštou alebo si prídu ku mne osobne. Ku knihe KVÁSOK sme posielali balíček sušeného kvásku. Objednajte si u mňa a dostanete😊

Tvoja prvotina KVÁSOK je nádherná publikácia. Predpovedám jej úspešný predaj, keďže ste už spravili aj dotlač. Ďakujeme za pochvalu. Áno, predáva sa dobre. 13. 11. sme doplnili prázdne sklady kníhkupectiev. Dátum dotlače  je výročný deň 13.narodenín mojich dvojičiek.

Keď máš dvojičky a knihu jednu. Doplníš do páru aj toto tvoje „dieťa?“ Uvidíme. J keď budem mať čo povedať v tejto oblasti, rada urobím aj dvojku.

 

Lenku aj knihu nájdete na webe http://www.zdravepecenie.sk/

Za rozhovor ďakuje: Henrieta Kundrátová
foto: Archív Lenky Mančíkovej