Kváskový slaný koláč so skyrovou kôprovkou

Keď vás pochytí kváskovacie šialenstvo, skúšate ho pridať do každého cesta. Asi je to tak aj zdravšie, fermentovaná múka s vodou totiž pôsobí na organizmu blahodárnejšie/ zdravšie ako kvasnice. Je to alchýmia. Fermentáciu má kvások spoločnú aj s mliečnym #skyrom, proteínovou pochúťkou z nádherného Islandu. Súlad kvásku a kyslastej bielej mliečnej dobroty som si vyskúšala na posúchu. Choďte si teda kúpiť skyr od Bohušovickej mliekarne, natrhajte si kôpor (dobre, tak môžete použiť aj sušený:)), nakŕmte kvások a ideme na to…

Ten skyr by bolo možno lepšie zjesť čerstvý, ale my sme i taký mali a teraz ho máme pečený. V rámci súťaže „Raňajkujem skyr“, som kúpila viac balení a tak ich míňam a vymýšľam. Je hutnejší ako klasický smotanový jogurt, no nie je ako tvaroh. Čo je super, že ak ho rozotierate, nesteká..Možno ho raz skúsim upiecť ako koláč.

Ingrediencie na kôprovo- cesnakový posúch so skyrom.

Štartér: 2 PL ražného kvásku, cca 150g hladkej špaldovej múky na pizzu, voda (ingrediencie zamiešame do hutnej kašovitej zmesi, prikryjeme v sklenej miske beeswrapom aby sa nedostal k cestu vzduch a necháme fermentovať cca 4h).

Na cesto budete potrebovať:
rúru 🙂..alebo remosku?, štartér, 200g špaldovej alebo pšeničnej grahamovej múky na pizzu, 1 ČL soli, vlažnú vodu, vajce, 3 PL olivového oleja.

Na krém: 2 x biely skyr, 2 PL mletého sušeného cesnaku (teda minule som roztlačila čerstvý kupovaný a bol strašne horký, už to nerisknem), 1 PL nasekaného kôpru – ten si pridajte podľa chuti samozrejme, 1 biela cibuľa, soľ.

Postup:
Do misy dajte prebublinkovaný štartér, pridajte múku (niekedy treba pridať aj trošku viac, sami si odhadnete aby bola konzistencia hutná). Pridala som aj vajce, ale nie je nutného použiť. Pridajte malú lyžičku soli a olivový olej a postupne do stredu zmesi prilievajte vlažnú vodu, miešajte až vznikne pevné, no mäkkučké cesto. No a teraz sú dve cesty, buď to cesto roztlačíte ako posúch na plech rovno na papier na pečenie a necháte vykysnúť, alebo . ako ja, som ho schovala na celý deň (cca 12h) do chladničky. Cesto je tak lepšie prefermentované, ak ho viete sem- tam ešte premiesiť či preložiť (slang pri kváskovaní), bude mäkkučké ako pena.

Akokoľvek – máme cesto na papieri napečenie, plech som nahriala nad horúcou rúrou. vykysnuté, bublinkové cesto som popichala vidličkou. My máme radšej tenšie koláče, teda vrstva cesta pri vtlačení do plechu bola hrubá cca 3-5mm. No a navrch natriete skyrový krém, teda zmiešate skyr, kôpor, soľ a cesnak. Mala som okrúhlu formu, tak sa mi páčilo pridať na koláč ešte tenké kolieska bielej cibule.

Posúch som piekla vo vyhriatej rúre na 270C° cca 10-15 minút.
Do rána vychladol v komore (rozumej parapeta zvonku v bezpečnej výške pred domácimi miláčikmi) 🙂 Noci už boli chladnejšie, skyr sa nepokazil.

Veľmi mi zapasoval k posúchu medovkový čaj. Posúch sa dá jesť studený, či teplý. S bazalkou, petržlenovou vňaťou, čerstvými klíčkami mungo a šošovice zakvapkanými olivovým olejom a kvapkou citrónového esenicálneho oleja (moja verzia),paradajkou, šalátom…
na raňajky, na obed, deťom na desiatu, na piknik…🙂

 

Poteším sa, až ho skúsite a postnete foto do komentára 🙂
Dobrú chuť:)

#skyrcz #raňajkujemskyr

 

Za tento recept môžete do 25/10 hlasovať v súťaži pridaním „lajku“ v tomto linku: https://www.facebook.com/SkyrBohusovice/photos/a.2275592615815400/2275593149148680/?type=3&theater