Kus- kus s chrumkavou zelenou špargľou.

Ako spraviť rýchlo chutný obed? Kus – kus to vyrieši.
Autorka: Henrieta Peškovičová

V recepte, ktorý som pripravila som použila aj „ nativ“ repkový olej, teda nerafinovaný aj rafinovaný olej. „Nativ“ sa na teplú kuchyňu nepoužíva, nemá vlastnosti, ktoré by zodpovedali bezpečnosti pri zahrievaní a následnej konzumácii. Môžete ho samozrejme vmiešať či vmixovať do teplého aj horúceho jedla, no nemalo by sa na ňom vyprážať ani variť.

Kus- kus so sezónnou špargľou a mrkvou, je naším obľúbeným jedlom. Je rýchle, hotové do 20minút a chutí aj deťom. Toto jedlo je úplne parádne ako hlavné jedlo, príloha, alebo obed v prenoske do práce. Výborne sa hodí aj k hustým omáčkam a grilovanej zelenine. Pre celiatikov je dostať kúpiť  kus- kus aj bez lepku z ryže. Ten mne osobne nechutil, ale kupujeme celozrnný. Aj keď obsahuje lepok, chutí výborne po orieškoch. V zdravej strave je dôležitá pestrosť a u nás doma aj farebnosť.

 

Ingrediencie: na osobu používam pre hlavné jedlo 150g kus-kusu. , 2 l vývaru zo zeleniny, alebo prevarenú horúcu vodu, soľ, bylinky podľa chuti, 4 strúčiky cesnaku, 2 šalotky, 5 zelených šparglí, 2 mrkvy, červenú papriku – kápiu, koriandrovú vňať, a podľa chuti si pridajte cuketu, patizón či inú zeleninu. A samozrejme budete potrebovať cca deci repkového rafinovaného oleja a asi 4PL nativ repkového oleja.

Postup Urobiť dobrý a chutný kus-kus je trošku umenie. Drobné zrniečka sa zalievajú horúcou vodou, alebo sa paria na veľkých sitách. Raz som videla vynikajúci film – aj sa volal „kuskus“, pozrite si, nie je len o jedle. Ťažko sa odhadne aj koľko vody naliať, skúsite prvý krát pripraviť s väčšou zásobou a na druhýkrát budete vedieť čo a ako. Zalejte v miske, premiešajte, nechajte postáť dve minúty a ochutnajte či zmäkol. Ak je stále veľmi tvrdý, zalejte znova  a premiešajte. Prikryte pokrievkou aby sa sparil. Kus-kus treba miešať častejšie, aby sa zrniečka presýpali, a nevznikla zlepená kaša. Malé hrudky sú u nás vítané, no musia byť mäkké a nie ako cesto, ale chutiť. V poslednej fáze kus-kus mierne osoľte a pridajte bylinky nadrobno nasekaná. Fantastickou prísadou je nasekaný kôpor. Mňam. Potom si na panvici pripravte cibuľový základ zo šalotky s pridaným cesnakom. Keď je cibuľa do mäkka pripravená, zmiernite oheň a pridajte nasekanú mrkvu na kolieska, kápiu a podľa želania aj ostatnú tvrdšiu zeleninu. Ak pridávate špargľu alebo cuketu, vhoďte ich až celkom na záver. Premiešajte a stiahnite z ohňa. Tieto druhy krehkých zelenín majú byť iba prehriate, nie uvarené. Takto pripravenú zeleninovú zmes vmiešajte do kus-kusu. Hneď podávajte, vrch ešte môžete posypať nasekanými bylinkami a koriandrovou vňaťou. Vrch prelejte nativ repkovým olejom, nebojte sa ho, dodá kus-kusu výbornú chuť a mäkkosť.

Celý článok o efektivite repkového oleja nájdete TU.