Konopno – mandľový dezert

Konopno – mandľový dezert s kakaom. (raw/vegan)

Autorka: Henrieta Peškovičová

Silu konope už v dnešnej dobe nikto asi neupiera, dokonca táto v dezerte je legálna a bez obsahu omamných látok. Teda nezaručujem, že sa pri konzumácii dezertu nebudete cítiť ako v nebi, je totiž skvelý a chutí ako oriešková čokoláda s našľahaným krémom. Surové a lúpané semienka konope obsahujú veľa bielkovín, preto sú podobne ako aj tekvicové semienka vhodnou potravinou pre rastúce deti ako i pre športovcov..a vlastne pre všetkých. Veď posúdite sami, toto sú nutričné údaje na 100g lúpaných semienok (zdroj: Hempo) : Výživné hodnoty v 100g :

Bielkoviny 30,6g
Sacharidy 10,9g
vláknina 6g
Tuky 47,2g
nasýtené mastné kyseliny 5,2g
nenasýtené mastné kyseliny 42g
omega 3 8,8g
omega 6 27,5g

 

Mandle, ktoré sú súčasťou dezertu sú rovnako zdrojom bohatým aj na vitamín E. Vraj sú najbohatším orechom na výživné látky. Mandle sa odporúčajú aj počas tehotenstva aj dojčenia pre svoj vysoký obsah vápnika. No s mandľami pozor, je fajn ich kombinovať s inými orechmi či semienkami, nakoľko pri konzumácii viac ako 200g denne už pre dospelého človeka môžu byť ťažšie stráviteľné. V tejto kombinácii sa ničoho nemusíte báť. Hoci dezertu by ste dokázali zjesť aj viac, bude mať skôr blahodarné účinky a naplní vás energiou akoby vám ublížil.

Ingrediencie: 100g lúpaných konopných semiačok, 100g namočených mandlí (asi hodinu pred použitím, mandle majú byť blanšírované). 1 banán, 1 avokádo, 4-6 lyžíc raw kakaa, 2 datle Medjool.

Postup Do mixéra najskôr hodíme mandle a po ich vymixovaní pridávame semiačka  a ostatné ingrediencie. Ak si dezert urobíte na raňajky, podávame ho v izbovej teplote, môžete aj chladený ako olovrant, ale studené jedlá nie sú vhodné pre žalúdok a určite nie pre deti.

 

TIP: ak nemáte mandle, použite kešu oriešky, alebo pistácie. Tiež ich treba vopred namočiť aspoň hodinu, aby sa dali vymixovať do hladkého krému.