Konope do polievky? S hrachom a hubami chutí skvelo.

Hráškovo- hubová polievka s konope

Autorka: Henrieta Peškovičová

Hrach a huby spolu vytvárajú plnú chuť a sýtu kombináciu výživného jedla. Táto jednoduchá polievka je hotová za pár minút. Spraviť si ju môžete v rôznych konzistenciách – ako vývar s hrachom a hubami J, ako hustú kašu, alebo ako kombináciu hladkého krému s lyžicou nerozmixovaných ingrediencií. Tento recept je vegánsky, no ak si do polievky pri mixovaní dáte pár lyžíc masla, polievka bude ešte o čosi jemnejšia.

Som vždy nešťastná, keď musím písať receptové gramáže. Veď predsa na polievky to naozaj nie je nutné, či  áno? Vždy je u mňa dôležité, aby boli ingrediencie dozreté, čerstvé, prípadne mrazené, ale pomer medzi nimi dávam podľa vôle a chuti a vždy vyjde z toho zaujímavá a jedlá kombinácia. Na mojich polievkach je fajn aj spôsob párovania ingrediencií, ak nemáte nejakú doma, máte isto inú, s ktorou vám tá moja ingrediencia bude chutiť rovnako dobre. Naozaj to nikdy nevážim, vždy sú skvelé. Toto učím aj na mojich kurzoch, volá sa to intuitívne varenie.

Ingrediencie

1 kg mrazeného hrachu, 300 g mrazených húb, alebo sušených, alebo čerstvých (mala som mix dubák, suchohríb, kuriatko), 4 struky cesnaku, 2 zemiaky, voda, soľ, čierne korenie

 

Postup Dajte do hrnca variť hrach a nadrobno nakrájané zemiaky zaliate vodou tak, aby bola cca 4 -5 cm nad hrachom. Prisoľte a dokoreňte podľa chuti a pridajte po zohriatí vody huby. Voda sa pri zmrazených hubách zas schladí, teda hrach nebude prevarený. Ak dávate čerstvé huby, pridajte ich s hrachom. Prevarte a sceďte. Do mixéra si dajte hrach a huby a čerstvý cesnak. Ak je sezóna medvedieho, pridajte aj ten. Snažte sa vždy o pridávanie surovín „pol na pol“ systémom: niečo prevarte (staršie čo je v chladničke) a niečo čerstvé domixujte. Tým sa zachovajú vitamíny a aj polievkou dostanete živiny, nielen vlákninu a minerály. Ak chcete pridať maslo, vhoďte ho až do mixéra. Polievka môže mať rôzne konzistencie. Ja som jej uvarila viac, tak som pred mixovaním oddelila uvarený hrach a huby s vodou do mrazničky.