Jarný pohánkový nákyp s medvedím cesnakom

Autorka: Henrieta Kundrátová

Medvedí cesnak máme v Bratislave takmer ako prví na Slovensku. Jedna z prvých jarných kuchynských bylín je u mňa v kuchyni veľmi obľúbená. Dá sa z nej urobiť pesto, zmraziť ju, vymixovať do omáčky alebo polievky, použiť do rizota. Teraz sa mi hodil do pohánkového nákypu. Mohla som ho rozmixovať a použiť ako farbivo nákypu.

Fašírkové zmesi pripravené ako nákypy sa mi vždy veľmi páčili. Nákyp sa dá podávať teplý, napríklad so zemiakovou kašou, alebo studený k šalátu alebo dípu z jogurt a kôpru.

Ingrediencie:

250g lúpanej pohánky, 2 vajcia, za hrsť medvedieho cesnaku, za hrsť bejby špenátu, 1 PL sušeného cesnaku (vločky, nie prach), 1 mrkva, za hrsť mrazeného hrášku, 1ČL mletej kurkumy, 1 PL mletej senovky (listy), soľ, olej, strúhanka

 

Postup:

Pohánku uvaríme so soľou a trochou cesnaku. Dáme trochu vychladiť a ešte do teplej vmiešame dve vajcia, nasekaný špenát a medvedí cesnak. Je lepšie listy nasekať, lebo sa pri krájaní nákypu neťahajú celé z rezu von. Mrkvu môžete nastrúhať, alebo predparenú aj celú vložiť do nákypu pri vkladaní do zapekacej misy. Pridala som mrazený hrášok (po upečení zostane sviežo zelený), mletú kurkumu a senovku a mletý cesnak. Dosoľte podľa chuti.

Formu na pečenie si môžete vybrať tortovú alebo akoby na toustový chlieb. Vymažte ju olejom a vysypte strúhankou. Mne sa po vyklopení kúsok prilepil, no na chuti to samozrejme nič nezmenilo, len pri fotení nebol nákyp ako z katalógu.

 

Zmiešanú zmes som natlačila do formy a zarovnala lyžicou. Vrch ešte trochu posolila.
Odporúčam piecť na 250 C° cca 15 -20 minút. Nechala som nákyp 15 minút chladnúť a vyklopila, ešte teplý zjedla správe vychladnutým kváskovým chlebom a kyslou uhorkou. Verím, že vám bude nákyp chutiť.

 

TIP: nákyp som večer opiekla na panvici a zjedla ako fašírku so šošovicovou polievkou.