Hliva s kapustovými zemiakmi

Hliva ustricovitá je veľmi zdravá huba. Alebo hríb? .) Vďaka pestovaniu v substrátoch je aj v obchode pomerne bezpečnou potravinou. Pri jej kúpe si však na rozdiel od čítania etikiet musíme dávať pozor na plesne. Často býva balená v igelite a také huby ani nekupujte. Žiaden hríb predávaný v plaste nie je zdravý. Preto si kupujeme huby iba voľne ponúkané v debničkách. Hríby majú mať vyznačený pôvod. Majú byť pružné a bez známky sivého povlaku. Pri kupovaní v kamenných obchodoch si vždy na huby pýtajte papierovú tašku. Ak kupujete huby na trhu, naozaj si preverte zdroj. V sezóne bývajú hubári veľmi odvážni a hubárčia aj v oblastiach, kde je ohlásený postrek. Takéto huby sú toxické.
Niektoré huby ako portobello, alebo šampiňón sa môžu konzumovať surové. Za podmienok, že si ich umyjete, osušíte a najlepšie sú nakladané v oleji ako syr alebo marinované. Podľa filmu „láska na karí“ sa dajú surové konzumovať aj dubáky. Tento film je romancou, ktorú si určite nepozerajte hladní J

 

Kombinácia kyslej kapusty a hlivy je v mojom recepte ďalším z dojazdov v zostatkov v našej chladničke. Chuť vás prekvapí a toto jedlo si obľúbia aj mäsojedi mäsovití J

Ingrediencie pre 2 osoby:

Za dve hrste hlivových trsov, 4 struky cesnaku, za dve hrste kyslej kapusty, trochu kokosového tuku, deci tamari omáčky, soľ, čerstvý tymián, alebo oregano a drvená rasca.

Postup: Hlivu umyjeme, osušíme na utierke a pokrájame na hrubšie pásiky. Cesnak na plátky a kapustu zbavíme šťavy. Pripravíme si väčšiu panvicu a na rozohriatom kokosovom tuku osmahneme hlivu s cesnakom a rascou. Pridáme kapustu a nalejeme tamari omáčku. Premiešame, prehrejeme. Zmes začne krásne voňať a nakoniec pridáme čerstvé bylinky. My sme toto fantastické jedlo spráskali s pečenými zemiakmi a grilovanými strukmi zelenej fazule.