Doprajte si lahodnú bryndzovú polievku.

Občas mám dni, kedy „čistím“ chladničku. Podľa mňa je to najlepšia doba na tvorbu nových receptov. Sú to vždy experimenty s chuťami a ingredienciami. Susedia potom radi chodia na testovanie alebo im pribalím plné hrnčeky. V hľadáčiku mi zostal kus kelu a bryndza, čistá ovčia zo slovenskej farmy. Z košíka som vybrala posledné dva zemiaky tipu A, dva zostávajúce strúčiky cesnaku a trs kôpru. Z kelu vždy zelené okrajové listy miniem na smoothie, stred nechávam na tepelnú úpravu, keďže sa v ňom nenachádza toľko užitočného chlorofylu a vyvariť ho nie je škoda.

Bryndza je naším lokálnym najväčším probiotikom. V kombinácii s kelom, ktorý obsahuje vlákninu vytvárajú dokonalú kombináciu pre peristaltiku čriev. Naviac, škrob v zemiakoch a rasca spravia z tejto polievky životabudič a tráviacu pomôcku. Teda , ak máte bryndzu čerstvú, nemalo by sa nikomu nič stať :).
Táto polievka chuťou prevýšila demikát. Ale úplne. Pri hustejšej forme z nej môžete mať úplne super omáčku a dosekať do nej kôpor.

 

Ingrediencie
2 zemiaky tipu A, 200g bryndze, 1PL rasce, za hrsť nasekaného kelu, 2-3 struky cesnaku, soľ, slnečnicový olej a voda

Postup
Na oleji prudko opražte nakrájané zemiaky s cesnakom, drvenou rascou a soľou. Spoločné prehriatie vsiakne arómy rasce a prevonia tak neskôr celú polievku. Podlejte vodou tak, zemiaky boli zaliate a voda nad nimi asi 2cm. Prípadne potom dohustíte alebo doriedite. Keď sú zemiaky mäkké, pridajte bryndzu a prevarte. Odstavte, pridajte kel a vymixujte dohladka. Druhý tanier som skúšala dochutiť nasekaným kôprom a aj táto verzia bola skvelá. Polievku môžete odzdobiť krutónom alebo chlebovým a kelovým čipsom a nalámanými surovými tekvicovými jadierkami.