Cestoviny bez lepku -mlsajte zdravo.

Bezlepkové trhančeky s čučoriedkovým krémom.

Autorka: Henrieta Kundrátová

 

Cestoviny by niektoré deti mohli jesť každý deň. Je výhodné držať doma viacero druhov múk, teda aj cestovina samotná môže mať rôzne chute. Naviac, ak je jedlo bez lepku, ľahšie ho natrávime. Rada kombinujem múky s tvarohom. Cesto je jemnejšie ako so zemiakmi, hoci na „krumplové“ lokše nedám dopustiť.:) aj tie si občas robím s tvarohom.

Tento recept sme vymysleli za pochodu s Miškou, na mojom domácom kurze varenia. Chcela skúsiť niečo múčne bez lepku. Najskôr sme vytvorili pirôžky, ktoré chutili aj mojej mame a malej dcérke. Použili sme rovnaké cesto. Vlastne tento trhanček je zo zbytkov cesta po vykrajovaní taštičiek na pirohy :). Múku sme si zomleli tesne pred použitím v mixéri – z bio pohánky a ryže natural.

Čučoriedky sme mali slovenské, majú úžasnú vôňu a chuť aj zamrazené. Na rozdiel od kanadských aj iný obsah antioxidantov a farbiva asi – Z trička teda dole nejdú :). Teda mama má zaručený recept na fľaky po červenom/tmavom ovocí: vraj to treba hneď zaliať mliekom (kravským) a dať vyprať. Malým deťom je zas pre mňa overené použitie pršiplášťa pri jedení 🙂

Ingrediencie Na cesto: 200g tvarohu, 150g ryžovej múky, 100g pohánkovej, 1 PL kukuričného škrobu, štipka soli. Na omáčku: 500g mrazených čučoriedok, 100g masla, 4 PL kokosového cukru , 2PL topinamburového sirupu, za hrsť konopných lúpaných semienok.

 

Postup Do veľkého hrnca dáme variť vodu. Keď začne vrieť, pridáme do nej na 1l 1 ČL soli. No a medzitým vymiesime cesto. DO misky dáme najskôr tvaroh. Podľa toho akej je konzistencie postupne prisypeme škrob, soľ a múčnu zmes. Cesto má byť vláčne, tvarovateľné, no pevné, nemalo by sa rozpadávať. Rozvaľkáme ho na 3mm a buď natrháme, alebo vykrajujeme malé tvary (štvorčeky). Cesto hodíme do vriacej vody a po vyplávaní na hladinu asi po minúte vytiahneme cedítkom do misky s maslom. Masla by malo byť viac aby boli kúsky cesta obalené, hneď´ pridáme mrazené čučoriedky, ktoré do masla pustia šťavu a s pridaním topinamburového sirupu sa vytvorí parádna omáčka. Ten kokosový cukor môžete ešte pridať navrch, čučoriedky bývajú niekedy kyslejšie. Aby sa celému jedlu dodal aj šmrnc a trošku chrumkavosti, pridala som navrch konopné semienka a kvietky materinej dúšky. Dobrú chuť 🙂

Kokosový cukor mám vyrobený v spolupráci Slováka Lukyho a Jávskych obyvateľov 🙂 Skúšali ste ho?