Batatovo – karfiolový krém ako polievka.

Dobrých polievok nikdy nie je dosť však? Naše domáce, husté, že sa v nich lyžica zasekáva, nahrádzajú niekedy druhý chod. Zvyčajne po takejto polievke ideme s kočíkom do lesa, takže nám dobre padne byť zásobený energiou, výživnými látkami a teplom v brušku. Tlačíme kočík dlho do kopca kým sa do lesa dostaneme, výdaj energie poriadny, to chce aj poriadne druhé jedlo po prechádzke. Po tejto polievke sa hodili napríklad cícerové fašírky.
Vždy sa snažíme, aby bolo jedlo vyvážené nielen textúrami a chuťami – niečo chrumkavé, tekuté, sladké, slané, kyslé, ale aby aj farebne hralo. Batatová polievka je sladká, oranžovej farby, lebo beta-karotén v batatoch má svoje silné zastúpenie a získate ho práve zohriatím batatu. Inak sa tento dá jesť aj surový a v šupke sa skrýva veľká zásoba vlákniny. Skúšali ste niekto dopestovať sladký zemiak na Slovensku?

Táto polievka je ako väčšina mojich polievkových receptov veľmi ľahká, rýchla a dobre stráviteľná. Keďže môže byť bez masla aj vegánska, môžete ju ako príkrm bez soli a korenia podať aj malým deťom.

Ingrediencie

1 veľký batat, pol hlavičky karfiolu (množstvo oboch tak 50/50), cesnak, bobkový list, soľ, čierne korenie, kokosový tuk (olivový olej, repkový nerafinovaný tuk).

Postup
Na rozohriatom tuku prehrejeme na kocky nakrájaný batat. Pridáme karfiol a zalejeme vodou tak, aby bola 1cm nad zeleninou. Pridáme soľ, korenie a bobkový list, uvedieme do varu. Prevaríme cca 5mminút. Masu scedíme, vymixujeme do hladka s cesnakom. Bobkový list pred tým vytiahneme. Takto hustá masa sa môže zamraziť ak sme jej spravili viac. Pri rozmrazovaní a neskoršom využití ju rozriedite horúcou vodou a tak ju nebudete musieť viac krát variť. Myslíme na živiny, nech v tom, čo jeme aj najviac dobrého zostane.

Tip: malé kúsky karfiolu môžete pred mixovaním odložiť a ozdobiť s nimi polievku na tanieroch.