Aromatický a lahodný. Fenikel v kuchyni a nielen v nej.

Autorka: Henrieta Peškovičová

Ak aj väčšina z nás doma používala fenikel, tak v podobe jeho semien, ktoré sa spolu s rascou a anízom používajú v čajových zmesiach pre lepšie trávenie, alebo ako korenina. Až do nedávna som si myslela, že rasca a semená fenikla sú to isté. No napríklad hľadanie korenín pre indickú kuchyňu ma veľa naučilo.

Fenikel vraj pochádza zo Stredomoria, teda krajín okolo ako Egypt, Grécko. Grécka a arabská kuchyňa sú známe svojimi výraznými chuťami ako mäta, aníz, fenikel. Je to rastlina je z čeľade zelerovitých, hoci niektoré zdroje uvádzajú aj mrkvové. Mne je to osobne jedno, no biely koreň jemne sfarbený do zelena má v našej kuchyni už pevné miesto.
Mužovi spočiatku grilovaný nechutil, no skrytý v polievkach sa ujal a vytvoril jemne aromatickú, len podkresľujúcu chuť ostatných ingrediencií. Je dobré ho používať do základu s cibuľkou, jemne prehriať, predusiť a rozmixovať. Skúšala som ho priečne nakrájať a grilovať či piecť s hokkaido a cviklou zapečený s feta syrom a naložený s kockami plesňového syra s olivami – je skvelý k rybe, k mäsu. Vraj, ja som zjedla len ten fenikel . V mojich receptoch ho nájdete v pohánke a rôznych polievkach.

TIP:

Mám tajný tip pre zlepšenie chuti po cesnaku alebo cibuli – kúsok čerstvého feniklu pochrúmať a zapiť vodou Keďže pôsobí aj dezinfekčne, možno na trhu nájdete z neho aj nejakú bio zubnú pastu. Dobrá rada pre dojčiace maminky – fenikel zvyšuje produkciu materského mlieka.

Rastlina rastie až do výšky dvoch metrov a jej listy sú podobné kôpru. Ich nitkové útvary sa dajú sušiť, mraziť a používať podobne ako semeno ako korenie na dochutenie či dekoráciu jedla. 100g čerstvých listov obsahuje cca 240mg vitamínu C. Plody obsahujú silice, cukor, anetol, kyselinu anízovú a veľa látok, ktoré pre mňa zenjú dosť cudzo ako: fenchon, metylchavikol či pinén a lomonén.

Z feniklu sa vyrába skvelý likér, je dosť podobný anízovke, ktorú vyrábala moja teta. Má naozaj výraznú chuť a vôňu, aj preto sa využíva na zlepšenie respirácie, pôsobí priaznivo proti nadúvaniu a kašľu. S príchuťou feniklu sa vyrába aj pivo alebo limonády. Skvelé sú nátierky s figami či recepty s morskými plodmi ako sú slávky alebo iné mušle. S bielym vínom. Dali by ste si?