Ako si vypestovať chiu?

O klíčení a výhonkoch som veľa počula, videla, no nikdy som sa im moc nevenovala. Až kým sa mi na špongii z riadu prichytilo pár zrniečok chia semienok. Odišli sme na víkend preč z domu a po návrate som na hubke našla výhonky chia semienok. Tak ma napadlo, zasadiť ich a zistiť ako taká chia vlastne naživo vyzerá aj v zelenom stave.
Ak chcete nakličovať, sadiť a zachovať eko a bio kvalitu, pretože budete jesť zrejme surové (raw), musíte si zaobstarať čisté semienka. Také na bežné sadenie do zeme, z ktorých vyrastie rastlina a z nej budeme jesť plody či listy, bývajú chemicky upravené. Dôvodom úpravy je ich bezpečnosť, aby nesplesneli a aby z nich aj niečo vyrástlo.
Na nakličovanie sú špeciálne balenia. Nakličovať môžete pohánku, chiu, horčicu, alfa- alfa, vlastne čokoľvek. V bio kvalite. Chia bola mojím prvým cudzokrajným pokusom. Cezpolnú Američanku, z bio sáčku čo používam na pudingy a kaše, som ju zasadila do zeme, vhodnej na sadenie jedlých rastlín, nie do substrátu na stromčeky. Kde to žijeme, keď si už aj zem musím kupovať?.) Najskôr sa tvárila tajomne, lebo začala ukazovať prvé stonky, krehučké ako motýlie nôžky a len po okrajoch nádobky. Do zeme som ju nezahrabávala.

Chia narástla po pár dňoch, vykúkla nesmelo a potom už cvalom dorástla na hustú zeleň. Zjedli sme ju na dva krát, na šalát, na nátierky…má jemnú, pikantnú a sviežu chuť. Myslím, že to skúsim s chiou znova 🙂 A aj tak naozajsky, do zeme si dám šalviu aj hispánsku a nielen do kvetináčikov.

PS: Chiu som  zatiaľ neskúšala nakličovať v miske, máte niekto skúsenosti? Lebo ona si ako zrniečko vytvára rôsol po namočení, že ako  sa správala v keramike?:)

Tu jepár receptov odo mňa s chia semienkami:
Vegan placky

Chia puding

Chia v smoothie