Ako Naty a Danka múku kváskom oživili.

Takto by sa mohla začať rozprávka o dvoch žienkach, ktoré podľa mňa majú zázračné schopnosti. Viem ich schopnosti oceniť, pretože mne sa doposiaľ nepodarilo urobiť to, čo im. Narodiť kvások z múky. Prebudiť zomleté zrnko tak, aby z neho bol živý organizmus a preniesol svoje benefity do chleba. Chlieb je pre mňa ako domov, jeho vôňa, chuť a schopnosť preniesť v ňom emócie. Vďaka Danke Rau (D) a Naty Žúrekovej Štefkovej (N) vyšla krásna, užitočná kniha KVÁSKOVANIE. Na mojej poličke už doma hviezdi s krásnym venovaním. Táto kniha je ale poriadne ťažká. Má 344 strán plných voňavého pečiva a ako ňou listujem, mám slinky práve na tie s chrumkavými zrniečkami…a ja ich naozaj neviem robiť : „Načim sa začítať a skúšať“, akoby moja babka povedala 🙂

Baby sú éterické bytosti a nejako sme si sadli, tak som ich pre nás všetkých trošku vyspovedala.

Ako ste sa vy dve našli, dali dokopy?

D+N: Riadenou náhodou 🙂 Osud chcel, že som sa Danke volala a chcela sa s ňou stretnúť a Danka na mňa už pár dní myslela, aby sa so mnou spojila s nápadom na knihu 🙂

Kde sa narodila potreba vydať knihu o kvásku?

D+N: V samotnom kváskovaní. Začiatky sú veľmi náročné pre každého samoučňa. Vedieť sa zorientovať v množstve informácií, je náročné. Navyše viaceré metódy sa nepodporujú, takže človek nevie, kde je „sever“. Na trhu chýbala kniha, ktorá všetko o kvásku a kváskovaní polopatisticky vysvetlí, ukáže recepty po jednotlivých krokoch a dokáže, že kváskovať sa oplatí a najmä, z ktorej sála pohoda a láska pre zdravie.

Ako dlho ste skúšali kváskovať, piecť kým ste si boli isté, že to viete odovzdať iným?

N: Ťažko odhadnúť presné začiatok, ale intenzívne už druhým rokom.

Od koho bol Danka/Naty Tvoj prvý kvások a aký bol, čo ste z neho urobili?      

N: od jednej ochotnej pani z nášho mesta. Bol ražný a upiekla som z neho špaldovo- ražný chlieb.

D: vypestovala som si ho sama podľa návodu na internete. Avšak počas letnej dovolenky, kedy som ho zobrala so sebou, sa pokazil. Informácie, čo robiť v takomto prípade, keď nám kvások „ochorie“ som nemala, tak môj prvý kvások skončil v koši. Preto som rada, že sme do knihy zapracovali aj cenné rady o kvásku a kváskovaní. Teraz už viem, čo s kváskom cez dovolenku, čo urobiť, keď ochorie, ako ho oživiť, ako zmraziť či usušiť. A kvások som si vypestovala nový, ktorý nám dobre slúži až doteraz :).

Kde ste zbierali recepty?

D+N:  Inšpirácie na recepty sme zbierali na internete od skúsených zahraničných kváskujúcich, pričom každý recept prešiel veľanásobným odskúšaním, dolaďovaním a zmenami tak, aby bol výsledok receptu perfektný.  Nikdy by nás napríklad nenapadlo, že z kvásku môže byť aj polievka :).

Je viac takýchto receptov, kde nejde o pečenie, ale varenie? Ktoré ste vyskúšali, chutili/nechutili vám?

N: V mojom „leveli“ kváskovania sa už hrám s vylepšeniami receptov- s hydratáciou, technikou narezávania, testovaním rôznych múk. Hľadám nové skratky a vylepšenia receptov – bez poľavenia z kvality kváskovania. Myslím, že nebol recept, ktorý by mi nechutil. Keď si recept čítam, viem si predstaviť približnú chuť. Ak mi nesedí, do receptu sa nepúšťam:). Bavia ma knedle, makovky, muffiny a torta :).

D: Mňa baví meniť staré dobré rodinné recepty, podľa ktorých piekla a varila už moja mama, na kváskové verzie. Kváskové langoše, Kváskové moravské koláče, Kváskové anglické rožky… som poznala z detstva v kvasnicovej verzii. Stačilo len pár zmien v receptoch a vznikli z nich vynikajúce kváskové verzie. Čo sa týka obľúbených kváskových receptov v našej rodine- tým, že máme doma dvoch synov v teenagerskom veku, tak okrem chlebíkov, rožkov a bagiet, sú hitmi pizza, šišky, palacinky, lievance, anglické rožky, toastový chlebík, rožky plnené čokoládou, či vianočkový mazane s tvarom a hrozienkami … všetko v kváskovej verzii.

Kde kupujete múku na pečenie? Ktoré zmesi sa vám dvom osvedčili? Dávate si mlieť sami, či vychádzate z bežne dostupných surovín? 

N: Rôzne. Stále hľadám nové múky a testujem ich kvalitu. Sčasti mám múku čerstvo mletú, sčasti kupujem v obchode. Najnovšie čakám na svoj mlynček, aby som si mohla mlieť múku sama doma.

D: Uprednostňujem múky z mlynov a uprednostňujem najmä celozrnné múky (či už ražnú alebo špaldovú- vždy radšej v celozrnnej verzii). Na Slovensku máme dostatok kvalitných múk, pochádzajúcich z mlynov. Stačí pozerať pri nákupe logá výrobcu múky… a samozrejme aj dátum spotreby. Čím je múka čerstvejšie zomletá, tým obsahuje viac prirodzene prítomných prospešných mikroorganizmov a to prospieva kváskovaniu. Preto ak sa dá, zájdem do vedľajšieho mesta, kde v obchode so zdravou výživou mi pomelú zrno na profesionálnom mlynčeku a odnášam si čerstvo namletú kvalitnú múku.

Čo je vaše najobľúbenejšie kváskové jedlo a do čoho sa z kvásku púšťate len s veľkým sebazaprením? 🙂

N: Babičkin chlieb z chlebíkov a z pečiva  makové hrebene. Na tých si rada pochutím aj o pol noci 🙂 Ťažko sa mi robia croissanty, ktorých príprava je obzvlášť zdĺhavá a receptúru som stále nedotiahla do „dokonalosti“ podľa svojej predstavy :).

D: Okrem vyššie spomínaných obľúbených receptov mojich synov, ja milujem robiť chlebíky. Hrám sa s rôznymi pomermi múk a to, na čo sa najviac teším, je narezávanie chlebíka :). Krásne narezať chlebík – to je ako „čerešnička na torte“. Stane sa vďaka nemu výnimočný aj pre oko. Recepty, ktoré nemám až tak rada- sú také tie zdĺhavé, pri ktorých je až príliš zdĺhavý postup. Ako zaneprázdnená žena, mama a podnikateľka uprednostňujem recepty rýchle, zdravé a dobré :).

Plánujete si otvoriť vlastnú pekáreň?

N: Nie :). Kváskovanie je dar, ktorý je potrebné mať doma. Preto ho nosím krížom- krážom po celom Slovensku a na kurzoch kváskovania učím a dokazujem ľuďom, že kváskovať sa dá aj popri práci, domácnosti a výchove 3 detí 🙂 Okrem toho na Facebookovej stránke Kváskovanie máme online poradňu, ktorá je zdarma, a radíme ľuďom všetko ohľadom kvásku, kváskovania a receptov. A aby toho nebolo málo, tak na blogu na webovej stránke kvaskovanie.sk robíme praktické inštruktážne videá a články plné rád, tipov a nápadov. Kliknutím na tento link si môžete aj knižku objednať. Naviac je aj v elektronickej verzii, komu vyhovuje viac ako papierová.

D: I keď ma viacerí kamaráti a známi prehovárajú, tak nie. 🙂 Ale čo rada robím je, že kváskový chlebík alebo napríklad kváskové šišky darujem ako darček- k narodeninám, meninám, učiteľkám, či zoberiem namiesto „čokolády“ na obchodné stretnutie.  Pekne chlebík ozdobím, šišky dám do krásnej krabičky, prípadne napíšem aj prianie a darček je hotový. A verte, že obdarovaní sa takémuto s láskou upečenému zdravému darčeku potešia oveľa viac, ako veľkej bonboniére :).

Spracovala: Henrieta Peškovičová
www.henrietapeskovicova.eu
KNIHU si môžete kúpiť tu – KVASKOVANIE