Agátovo -bazový sirup. Alebo čaj. Možno cukor voňavý? 😊

Agát a bazu máme priamo na plote. Vedela som, že z nich sirup navarím taký -„bazagát“. Vysuším na čaj a ešte aj z plodov bazy keď dozreje, džem spravím 😊. Nos dieťaťom to je každý deň, že „zajtra“. Keďže sa schyľovalo k dažďu, rýchlo som vybehla s nožnicami a čistým košom, nastrihala voňavých kvetom plných peľu. Ak kvety umyje dážď, sirup nie je taký voňavý. Preto natrhané kvietky neumývam. Ručne ich očistím od hmyzu, obzriem, či na stonkách nie sú vošky a stonky ostrihám na minimálne „držadlá“ kvetov. Kvety vložím do veľkého hrnca a po vrstvách cca 4-5cm ich zasypávam zmesou trstinového cukru (ten s melasou, nie hnedý cukor) a glukózy. Glukózu kúpite v dmku, alebo v lekárni. Teoreticky by aj tu mohol vzniknúť celkom užitočný produkt do kuchyne a to voňavý cukor. Ak by ste taký chceli, nechajte takto kvety zasypané napríklad 48h a potom cukor otraste. Kvety by mali byť suché, inak sa cukor samozrejme rozpustí. Alebo kvety bazy natrhajte bez stopky, kvety agátu tiež, dajte ich na 7-10 h sušiť do sušičky. Pri 45 C° si zachovajú svoju vôňu aj výživovú /liečivú energiu. Takto vysušené kvety môžete piť ako čaj. Ten je výborný pri teplotách, problémoch dýchacích ciest. Alebo pomáha stimulovať krvný obeh. Sušené kvietky môžete zmiešať s vanilkovým trstinovým cukrom a použiť pri pečení, napríklad ovocnej torty. (nie vanilínovým ..).

Ale k sirupu:

Vrstvy zmiešaných kvetov zasypeme zmiešaným cukrom. Vďaka trstinovej melase bude sirup tmavší, ako rum. Vlastne aj kvet agátu farbí do rumova😊. Takto zasypané kvety nechávam postáť cca 5hodín a potom všetko zalejem vodou a kvety rukou potlačím ku dnu. Zvyčajne pridávam aj bio citróny, keďže namáčam aj s kôrou. Alebo som teraz použila sušené bio citróny trhané Jankou v Dalmácii😊. Nálev som vložila do chladničky a keďže som naň zabudla prvý deň, vytiahla som ho až po 48h. No a zrejme takáto reakčná doba zostane už tradíciou, lebo tá intenzita a chuť bola v závere neskutočná.

Po dvoch dňoch som kvety vytiahla a vyhodila ich do koša na bio odpad, keďže zatiaľ nemáme kompost. Nálev som precedila cez plienku. Mám takú gázovú čistú 😊. Môžete aj cez pampersku ale nejde to dobre 😊. Čistý nálev som na miernom ohni varila asi hodinu. Nakoniec som ho stiahla z ohňa a pridala doňho za 6l 1 PL kopcom kyseliny citrónovej. Minulý rok som skúšala aj bez nej, ale pokazil sa a tento rok mi to za to nestálo. Prvá várka tohoročného sirupu má výnimočnú chuť. Vychladený sirup vlejte do čistých fliaš a poriadne uzavrite.

Na sirup som použila cca 30 väčších kvetov, 2kg trstinového cukru a 250g glukózy. Plátky z jedného citróna a1 PL citrónovej kyseliny, na cca 6l vody.