Topinamburová lahodná bábovka

Fantastická bábovka s topinamburovou múkou.

Autorka: Henrieta Kundrátová

 

 

Tak som ju skúsila. Tradičnú bábovku. A s netradičnými surovinami. Respektíve, pre mnohých sú kokosový cukor alebo napríklad aj bezfosfátový prášok do pečiva stále akousi hipsterskou inováciou. A ja nie som žiaden hipster, ale záleží mi na tom, čo a v akej kvalite jem J Napríklad ten bezfosfátový prášok je vínny kameň, s ktorým nedostanete do tela žiadne škodliviny. Naopak, pôsobí vraj podobne ako sóda bikarbóna – lepšie na trávenie ostatných ingrediencií, s ktorými zvyčajne býva spojený.  A to je múka, mlieko a podobne.. Kokosový cukor, vlastne nie je cukor, ale výťažok nektáru kvetov kokosovej palmy. Jeden z najlepších aké som jedla bol z Indonézie. Spracoval ho šikovný Slováčisko Luka Ondrišák (chute.sk). Teda to sladidlo s nízkym glykemickým indexom vlastne obsahuje aj magnézium, železo a o jeho dobrých vlastnostiach možno raz napíšem, ak mi chalan z Indonézie pošle nejaké podklady ako sa ten necukor vyrába.

S GI (glykemický index) má veľa spoločného aj ďalšia ingrediencia – múka z hľuzy topinambura. Obsahuje inulín a podporuje lepšie spracovanie cukru v krvi. Aj topinambur má tiež viacero ďalších pozitívnych vlastností. Je plný energie, výborné produkty vyrábajú dokonca aj svokrovci Petra Sagana a on ich vraj pravidelne konzumuje (všimnete si značku Sunroot na drese? :). Že by od toho mal majster bicykla takú výdrž? Držíme mu palce a skúste ísť na bicykel po zjedení bábovky, či teda topinambur funguje :).

 

Bábovka takto pospájaná, má výbornú chuť a zostáva pružná a jemná aj na druhý deň. Ten pokus ma stál veľa úsilia, lebo som musela pár kúskov schovať pred rodinou, nechcela sa mi piecť znova druhá aj na ďalší deň :). Veď skúste aj vy 🙂

 

Ingrediencie

4 väčšie vajcia, 8 PL rozdrveného kokosového cukru (použite trstinový ak nemáte), 1 PL mletej škorice, 10 PL poctivého kakaa, 100g topinamburovej múky, 8 PL polohrubej špaldovej celozrnnej múky, 2 PL rumu, 1 PL vanilky, 10 PL repkového natív oleja, 8 PL vlažnej vody

 

Postup

Veľmi je jednoduchý. Vyhrejte rúru na 180 C.  Pracujem s teplovzduchom, tak si každý nastavte ako pri klasickej bábovke teplotu – len sa bude dlhšie piecť. Bábovkovú formu som vytrela klasicky už pre nás, kokosovým tukom, krásne sa všetko vyklopí po upečení.

Začneme s dvoma misami. V menšej nechajte po rozdelení vajíčka bielka, do väčej ideme vymiešať cesto. Do žĺtok vmiešajte kokosový cukor , miešajte do peny. Potom pridajte vanilku, rum a topinamburový prášok a vymiešajte do hladka. Pridajte múku, vodu, olej, štipku soli a prášok do pečiva. Potom vyšľahajte z bielkov tuhý sneh a pomaly ho vmiešajte do cesta. Čast z cesta vylejte do formy, ja dávam tak tretinu. Vďaka topinamburovej múke cesto stmavne, takže nebude kontrast až taký ako keď sa dáva klasická múka biela s tmavým kakaom. Do zvyšných dvoch tretín pridajte kakao. Vymiešajte. Ak by bolo cesto tuhé, pridajte lyžicu vody a oleja. Vlejte do bledšieho cesta a vareškou jemne natiahnite bledé cesto cez tmavé. Dajte piecť. Klasická bábovka olejová  sa mi upečie za cca 45 minút. Táto sa piekla hodinu.