Prečo je Food Detective poctivým nástrojom?

Často sa pri kurzoch varenia u mňa doma zameriavam na jedlá, ktoré by mali pomôcť pri riešení rôznych intolerancií, alergií na potraviny. Alebo aj časté fóbie zo školských jedální socialistickej kuchyne. :). Pomôckou pri odhalení problémov s tolerovaním niektorých potravín u mňa býva samodiagnostický tester Food Detective. Minule som na mojom facebookovom profile zdieľala prosbu o kontakty na zdravo osvetové web stránky nadväzujúc na tému Foodu ako možnej domácej  diagnostiky s ktorou ja mám výborné skúsenosti. No nie som samozrejme výživový poradca ani lekár, možno moje pozitívne skúsenosti s výborným výsledkom nie sú tak  dôležité. No aj s mojimi dlhoročnými skúsenosťami „kuchára“ sa pomocou takýchto odhalení nastavila domáca strava a pomohlo sa mnoho ľuďom. Niektorým zmizli edémy, niekto mal problém s migrénami a spánkom. Aj pri veku od malých detí až po seniorov je pre mňa veľkým potešením, že sa jedlo znovu stane niekomu pôžitkom a nie strachom.

Tento test však bol v komentároch onej facebookovej  prosby spochybnený niekým, koho si veľmi vážim. Silvia Horecká je skvelou odborníčkou z oblasti výživy (Terapia jedlom). No a ona práve „postla“ negatívny názor, ktorý ma inšpiroval, aby som oslovila s odpoveďou práve CNS laboratórium, ktoré Food Detective vyvinuli. Myslím, že s prekladom od Andrei Michalcovej je aspoň mne jasné, že aj odborníci môžu mať viac názorov na jednu vec, teší ma, že Food Detective naďalej môžem používať ako relevantný ukazovateľ pre potravinovú intoleranciu (nie Histamínovú).  A som vďačná Silvii, že s týmto argumentom prišla, lebo som sa zas posunula v argumentácii ak sa ma to spýta niekto mimo online sveta :).

Toto je vyjadrenie Silvie Horeckej v mojom komentári:

  1. „Prepáčte ale žiaden normálny gastroenterológ by tieto testy neodporučil je dosť dôkazov, že IgG4 je markerom expozície potravy a možnej tolerancie https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3314037/…“
  2. argument prišiel aj na margo potravín, ktoré jej nijako neškodia, vraj jej v teste vyšli tiež: mäso, vajcia a ryby.

Tieto témy sme poslali do CNS a dostala som takéto odpovede, ktoré budú dúfam dostatočným presvedčením pre odbornú verejnosť. :).

SH: Existuje dostatok dôkazov, že IgG4 je len markerom expozície na potravinu a možnej tolerancie

  • CNS: Toto je v zásade správne tvrdenie, predsa je však veľmi dôležité pochopiť rozdiel medzi meraním celkových IgG ako je aj u Food Detective a testov merajúcich len špecifické IgG4. IgG4 je unikátna molekula, ktorá hrá podstatnú rolu vo vytváraní tolerancie u IgE alergických pacientov. Z tohto dôvodu by meracie techniky IgG4 nemali byť používané na meranie potravinovej intolerancie. Komplexné IgG testy ako Food Detective môžu poskytnúť klinicky užitočnú informáciu o celistvosti črevnej steny a prehľad, ktoré potraviny môžu prispievať ku generovaniu imuno-komplexov a zápalov nižších stupňov. (viď obrázok).

2.

  • SH: Test mi ukázal 12 potravín, a pritom nemám negatívne symptómyCNS: Aj keď publikovaná literatúra uvádza početné zhoršené stavy a symptómy, ktoré sú sprostredkované potravinovými IgG protilátkami – ako migrény, IBS (syndróm dráždivého čreva), dýchacie a kožné symptómy – nie vždy sa musia manifestované symptómy spájať len s IgG sprostredkovanými reakciami na potraviny. Primárny mechanizmus, prostredníctvom ktorého určité potravinové IgG protilátky môžu viesť k ochoreniu, je vytváranie imuno-komplexov spôsobujúcich zápal nižšieho stupňa. Takýto zápal sa ukázal byť zaangažovaný v širokom spektre rozmanitých zhoršených stavov a je ako rizikový faktor v skutočnosti spojený aj s vývojom srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky.

3.

HP: Tu je odpoveď, ktorá bude relevantná skôr pre neodborného užívateľa, nakoľko pani Horecká vzdelanie na výživu má :). Je nám jasné, že ak jej potraviny neškodia (aspoň doteraz nemala žiadne pre ňu relevantné príznaky), tak jej môže prísť zbytočné ak má pre ňu obľúbené jedlá živočíšneho charakteru vyradiť z jedálnička. Ja ako vegetarián mäso ani ryby nejem. Myslím, že som ich zatiaľ nahradila bez následkov a cítim sa po rokoch vege života výborne, vynosila som bábätko a kojím ho aj v jeho 21 mesiacoch. Je mi jasné, že nie každý lekár, alebo výživový odborník, je zástancom etickejšieho stravovania a jedlá bez mäsa považuje za ochudobnené.

SH: Nesúhlasím s tým, že základné potraviny môžu byť nahradené – ak by som ich vylúčila, významne by som ochudobnila svoju stravu.

  • CNS: Pri konzultácii so zdravotníckym odborníkom či nutričným špecialistom  s vhodnou kvalifikáciou je samozrejme úplne perfektne možné vylúčiť alebo nahradiť akúkoľvek potravinu alebo potraviny. Pridaním alternatívnych potravinových zdrojov do výživy jedinca je stále možné dosiahnuť nutrične vyváženú stravu, Testovanie na potravinové IgG protilátky poskytuje klinicky užitočné prostriedky k identifikovaniu a určeniu hlavných potravín, ktoré spôsobujú zápal a naopak, človek sa vyhne nepotrebným pokusom a zbytočne chybným vylúčeniam potravín.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *