Najlepšia cibuľačka je liek aj na zlú náladu :)

Liečivá cibuľačka.

Autorka: Henrieta Peškovičová  www.henrietapeskovicova.eu

 

Vy, čo poznáte moju kuchyňu viete, že som zástancom diverzity. Tak ako medzi ingredienciami, tak aj v spôsobe prípravy jedla. Experimentovanie a hľadanie nových ingrediencií často prekvapí výsledkom nových chutí. No mám rada  aj tradičnú kuchyňu v jej zdravšej podobe, teda kde je menej tuku, sú v nej použité kombinácie ingrediencií ktoré sa ľahšie trávia a dokonca mnohé i liečia. Dnes som na obed zvolila cibuľu. Lebo silu cibuľového vývaru, rovnako ako cesnakového, hľadáme najčastejšie v čase viróz. A teda, nám v rodine pomohla táto polievka veľmi. Kombinácie nie sú nejako preexponované, doma máme cibuľu vždy a niekoľko druhov. Aby zostala akousi „slovenskou“ a menej francúzskou, prvý tanier nebol zapečený s toustom a syrom, ale aj k tomu došlo na obed na druhý deň. J Ono, táto „cibuľačka“ má na druhý deň oveľa lepšiu chuť.

Tak ako máme doma viac druhov cibule, máme špeciálny šuflík aj na oleje. Od orieškových , bazalkového, domáceho čili s koriandrom, cez domáci olivový od kamarátky z Talianska, máme aj tradičný repkový. Je jemnejší a na vývary a dlhšie varenie úplne vhodný. Možno aj preto, že nemá až takú výraznú chuť ako kokosový tuk či nejaký poctivý olivový. Tak len zvýrazní chuť ostatných ingrediencií a žiadnu nepotlačí do úzadia.

Nakoniec, na repkový sme zvyknutí a v kuchyni nie je žiadnou novinkou. O olejoch si toho ešte napíšeme viac inokedy, dnes by som rada vyzdvihla niektoré pozitíva repkového. Aby ste ho nezabudli kúpiť, najlepšie v bio kvalite a za studena lisovaného. Ten sa môže pridávať aj do tuhej stravy dojčiat a posilní organizmus tehotných žien. Práve aj pre zastúpenie omega-3 kyselín, nakoľko v tradičnej strave väčšiny ľudí sú až nedostatočne zastúpené. Kvalita repkového oleja sa tiež odráža na cene za ktorou je šetrný či menej šetrný spôsob spracovania. Najčastejšie dostať olej za studena listovaný, rafinovaný.

(4 porcie) Ingrediecie: 5 väčších cibúľ ružových, 1 červená (fialová ) cibuľa, 2 šalotky, 1,5 dcl kvalitného bieleho vína, 4 strúčiky cesnaku, vývar alebo voda a pár kusov koreňovej zeleniny v celku, 6 bobúľ jalovca (borievka), 2 bobkové listy, 1 dcl bio repkového oleja, 2PL červenej mletej papriky,soľ, čerstvý tymian z kvetináča a štipku drvene rasce a štipku trstinového cukru. Ak chcete zapekať, na každú porciu potrebujete jednu zapekaciu misku, 1,5 celozrnného toustu, a za hrsť nastrúhaného parmezánu, ementálu alebo tvrdého syra. Potešil by aj ovčí, alebo aj bryndza.

 

Postup: Rozpáľte olej a osmahnite všetku cibuľu. Tú pred tým nakrájajte na kolieska, nie na kocky. Cibuľu upravíme spôsobom „al dente“, nemá byť rozvarená ani tvrdá.

Oheň po premiešaní s olejom zmiernite, cibuľa sa nemá fritovať, ale predusiť. Podlejte bielym vínom a chvíľku nechajte prejsť varom. Nezabudnite cibuľu premiešať, aby sa nepripálila. Posypte štipkou cukru aby sa ľahko karamelizovaná cibuľka spojila s vývarom. Ak nemáte vývar, spravte ako ja, zalejte vodou a pridajte na veľké časti pokrájaný zeler s mrkvou. My sme si tú zeleninu na koniec aj tak natlačili pod toust, takže sme ju vlastne zjedli J Posoľte, pridajte červenú papriku, tymian, cesnak, bobkové listy a jalovec. Premiešajte a povarte odokryté na miernom ohni asi 20 minút. Možno aj menej, ochutnávajte priebežne. Čím širší hrniec, tým rýchlejšie bude uvarená. No čím širšia plocha dna, tým aj oleja viac pod cibuľu treba. Cibuľačku môžete podávať aj takto, no nahrejte trošku misku.

 

Zvyšok dajte do chladničky, lebo na druhý deň je najlepšia a zohrejete ju v zapekacej misky rovno s toustom a zapečiete so syrom. Pozor na to, aj v syre je tuk, tak si potom aj nejakú porciu ľahšieho jedla doprajte J. Cibuľačka prehreje organizmus a ak na vás „ niečo lezie“, tak je toto jedlo výborný „životabudič“. Deti nám však takúto jesť nechceli J Dobrú chuť prajem J
Celý článok aj s tvrdeniami vedcov o repkovom oleji nájdete TU.